PTE Academic sınavında hangi tür metinlerle karşılaşacağım?

PTE Academic sınavında hangi tür metinlerle karşılaşacağım?

PTE Academic sınavında, gerçek akademik içeriklerle ve gerçek hayattan alınmış dil örnekleriyle karşılaşacaksınız. Bu metinler genellikle üniversite ders materyallerinden alınır. İşte PTE Academic sınavında karşılaşabileceğiniz metin türleri:

  1. Konferans ve Ders Notları: Bu tür metinler genellikle Dinleme (Listening) bölümünde yer alır. Bir konferans ya da dersin ses kaydını dinleyecek ve ardından bu dinlediğiniz içerikle ilgili soruları yanıtlayacaksınız.

  2. Akademik Makaleler: Hem Okuma (Reading) hem de Dinleme bölümünde akademik makalelere dayalı sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu makaleler çeşitli disiplinlerden olabilir: edebiyat, tarih, bilim, sosyal bilimler vb.

  3. Grafikler, Tablolar ve Şemalar: Bu tür görsel içerikler, genellikle bir veriyi veya bilgiyi yorumlamanızı gerektiren sorularda kullanılır. Özellikle "Describe Image" gibi konuşma bölümünde karşılaşabileceğiniz soru türlerinde bu tür görsel içeriklere dayalı olarak bir açıklama yapmanız istenebilir.

  4. E-postalar veya Kısa Mesajlar: Bu tür metinler, daha resmi olmayan bir dil kullanımını yansıtır. Özellikle yazma bölümünde, belirli bir duruma veya problem çözümüne dayalı olarak bir e-posta yazmanız istenebilir.

  5. Kitap ve Dergi Özetleri: Bu metinler, Okuma bölümünde daha uzun metinleri anlama ve özetleme yeteneklerinizi test edebilir.

  6. Diyaloglar ve Konuşmalar: Dinleme bölümünde, iki veya daha fazla kişi arasındaki konuşmalara dayalı sorularla karşılaşabilirsiniz.

PTE Academic sınavının amacı, gerçek hayatta ve akademik ortamlarda karşılaşabileceğiniz dil kullanımını yansıtan bir dil yeterlilik değerlendirmesi sunmaktır. Bu nedenle, sınavda yer alan metinler, genellikle günlük yaşamda veya akademik bir ortamda karşılaşabileceğiniz gerçek dil örneklerinden oluşur.

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

pte Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!