PTE ACADEMIC, PTE ACADEMIC (UKVI) ve PTE HOME KARŞILAŞTIRMA
  • PTE Academic
  • 14.03.2022

PTE ACADEMIC, PTE ACADEMIC (UKVI) ve PTE HOME KARŞILAŞTIRMA

PTE ACADEMIC

PTE Academic (Pearson Test of English), dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerisinin ölçüldüğü bilgisayar tabanlı uluslararası bir dil sınavıdır. TOEFL IBT ve IELTS Academic sınavlarının muadili bir sınav diyebiliriz.  PTE Academic dünya çapında, aralarında Stanford University, Harvard University ve Imperial College London gibi prestijli eğitim kurumlarının da bulunduğu, binlerce kurum tarafından kabul edilmektedir. PTE Academic aynı zamanda İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda devletleri tarafından vize ve göçmenlik başvuruları için de kabul edilmektedir. 

PTE Academic ayrıca ülkemizde YÖK tarafından YDS denkliği kabul edilen bir sınavdır. Bu açıdan ülkemizde YDS'nin geçtiği tüm alanlarda PTE Academic sınav sonucu da geçerlidir. Ülkemizde özellikle hazrılık sınıfından muaf olmak isteyen üniversite öğrencileri sıklıkla PTE Academic sınavını tercih etmektedir.

 

PTE ACADEMIC (UKVI)

PTE ACADEMIC (UKVI) Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Dairesi (UKVI) tarafından kabul edilen bir sınavdır. İngiltere'de çalışma vizesi ya da eğitim vizesi almak istediğiniz zaman bu sınav sonucunuzu kullanabilirsiniz. Sınav içerik olarak PTE ACADEMIC sınavına çok benzer. Dört temel dil becerisini ölçen, kendi alanında en sık seansa sahip ve en kısa sürede sonuç raporu veren İngilizce dil yeterlilik sınavıdır.  PTE Academic UKVI; Pre-sessional, Foundational, degree ve Above degree dahil tüm eğitim başvurularında ve tüm vize başvurularında istisnasız kabul edilmektedir.

Kısacası PTE Academic sınavının İngiltere'de çalışma ve eğitim vizesi almak için geliştirilmiş versiyonudur.

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

PTE HOME

PTE Home, İngilizce konuşma ve dinleme becerilerini ölçen, kendi alanında en sık sınav oturumuna sahip ve en kısa sürede sonuç raporu veren bilgisayar tabanlı İngilizce dil yeterlilik sınavıdır. PTE Home sınavı İngiltere’de aile birleşimi, oturum izni ve vatandaşlık vizesi başvurularında; aynı zamanda sporcu vizesi ve yurt dışı işletme temsilcisi vize başvurularında kullanabilirler.

PTE HOME sınavı PTE Academic ve PTE Academic (UKVI) sınavlarına göre çok daha kolay bir sınavdır. Çünkü bu sınavda sadece dinleme ve konuşma becerileri ölçülmektedir. 3 farklı PTE HOME sınavı bulunmaktadır. Başvuracağınız kurum sizden hangi sınavı istiyorsa o sınava girmeniz gerekmektedir.

1) PTE HOME A1

Aile birleşimi, sporcu vizesi ve yurt dışı işletme temsilcisi vizesi için bu sınava girebilirsiniz. Sınav 32 soru ve 22 dakikadan oluşur. Sınavda sadeve dineleme ve klonuşma bölümleri vardır. Sınav merkezinde bir bilgisayar başında kulaklık ve mikrofonla sınava girersiniz.  Sınavda aşağıdaki 3 soru tipi vardır.

1. Repeat Sentence (Dinlediğin cümleyi tekrar et)

2. Describe Image (Gördüğün resmi açıkla)

3. Conversation: Listen and Answer (Dinle ve sorulara yanıt ver)

 

2) PTE HOME A2

Aile birleşimi veya  ebeveyn vizesini 2,5 yıl sonra uzatmak istiyorsanız ve CEFR* A2 düzeyinde İngilizce iletişim kurabildiğinizi belgelemeniz gerekiyorsa bu sınava girebilirsiniz. Sınav 30-33soru ve 25 dakikadan oluşur. Sınavda sadece dinleme ve konuşma bölümleri vardır. Sınav merkezinde bir bilgisayar başında kulaklık ve mikrofonla sınava girersiniz.  Sınavda aşağıdaki 3 soru tipi vardır.

1. Repeat Sentence (Dinlediğin cümleyi tekrar et)

2. Describe Image (Gördüğün resmi açıkla)

3. Retell story (Hikayeyi yeniden anlat)

 

2) PTE HOME B1

İngiltere'de yerleşim veya vatandaşlık başvurusu için bu sınava girebilirsiniz. Sınav 32 soru ve 25 dakikadan oluşur. Sınavda sadece dinleme ve konuşma bölümleri vardır. Sınav merkezinde bir bilgisayar başında kulaklık ve mikrofonla sınava girersiniz.  Sınavda aşağıdaki 4 soru tipi vardır.

1. Repeat Sentence (Dinlediğin cümleyi tekrar et)

2. Describe Image (Gördüğün resmi açıkla)

3. Retell story (Hikayeyi yeniden anlat)

4. Story: Listen and Answer (Dinle ve cevap ver)

 

ÖNEMLİ: BUSINAVLARDAN HANGİSİNE GİRMENİZ GEREKTİĞİNİ BAŞVURACAĞINIZ KURUMDAN ÖĞRENMENİZ GEREKİYOR.

ÖNEMLİ: SINAV BAŞVURU EKRANINDA HANGİ SINAVA GİRECEKSENİZ O SINAVA BAŞVURMALISINIZ.

 

SINAV ÜCRETLERİ

Mart 2022 tarihi itibariyle 

PTE ACADEMIC: 1850 TL

PTE ACADEMIC (UKVI): 1850 TL

PTE Home A1, A2, B1: 1570 TL

PTE Academic ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

pte Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.