PTE PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? AYRINTILI PTE PUAN ANALİZİ

PTE PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? AYRINTILI PTE PUAN ANALİZİ

PTE PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? AYRINTILI PTE PUAN ANALİZİ

PTE PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? AYRINTILI PTE PUAN ANALİZİ

PTE Academic (Pearson Test of English Academic) bilgisayar tabanlı uluslararası akademik İngilizce sınavıdır. IELTS ve TOEFL sınavlarının muadili şeklinde düşünebiliriz. Dünya çapında pek çok ülkede geçerliliği vardır. PTE sınavı, dil eğitimi konusundaki köklü şirketlerden biri olan Pearson tarafından uygulanıyor.

PTE sınavı TOEFL ve IELTS sınavlarına alternatif olarak düşünülebilir. Tıpkı bu sınavlar gibi 4 temel beceri ölçülür. Sınav 2.5 saatle 3 saat arasında sürüyor ve tek oturum şekline bilgisayar başında yapılıyor. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme soruları sorulur. Kendine has soru stilleri olan ve doğru strateji ve teknikle hazırlanıldığında kısa sürede TOEFL ve IELTS sınavlarına göre daha yüksek skorların alınabildiği bir sınavdır.

PTE Academic IELTS ve TOEFL sınavlarından çok farklı soru tiplerine sahiptir. Sadece soru tipleri değil sınavın değerlendirilmesi de oldukça farklıdır. Bu makalemizde PTE Academic sınavında puanınız nasıl hesaplanıyor? Ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

 

SANAL ZEKA TABANLI YAZILIMLA SINAV DEĞERLENDİRMESİ

Yaklaşık 2.5 saatle 3 saat arasında süren PTE Academic sınavında  10-90 arasında bir puan alırsınız. Sınavın değerlendirilmesi sanal zeka tabanlı bir yazılım tarafından yapılır. Yani sınavınız PTE uzmanı öğretmenler tarafından değil bir bilgisayar programı tarafından değerlendirilir. Sadece okuma, dinleme bölümleri değil; konuşma ve yazma bölümleri de bilgisayar tarafından değerlendirilir.  Bundan dolayı sınav sonuçları TOEFL ve IELTS sınavlarına göre daha erken açıklanır. Resmi olarak 2-5 gün içerisinde sınav sonuçlarınızın açıklanacağı söylense de çoğunlukla 2 gün içerisinde sınav sonucunuza ulaşırsınız.

 

ÖRNEK PTE SONUÇ BELGESİNİ İNCELİYORUZ.

PTE ÖRNEK SINAV SONUÇ BELGESİ

 

PTE Academic sınavında cevaplarınız Communicative Skills (İletişim Becerileri) ve Enabling Skills (Alt Beceriler) olmak üzere 2 başlık altında değerlendirilir. Bu başlıklar altında 10-90 arasında aldığınız tüm puanların ortalaması sizin Overall Score yani sınav puanınızı oluşturur.

1. Communicative Skills (İletişim Becerileri)

Bu bölüm  sınavdaki Listening, Reading, Writing ve Speaking bölümlerinden aldığınız puanları gösterir. Sınav sonuç belgesindeki en önemli bölüm burasıdır. Verdiğiniz doğru cevaplardan aldığınız puanlar 10-90 lık sisteme çevrilir. Tüm bölümlerden 10-90 arasındaki puanlarınızı ayrı ayrı buradan görebilirsiniz.

2. Enabling Skills (Alt Beceriler)

PTE Academic sınavında IELTS ve TOEFL sınavlarında olduğu gibi sadece Reading, Listening, Writing ve Speaking bölümlerinden aldığınız puanlar hesaplanmaz. Bu puanların yanı sıra Grammar (Gramer), Oral fluency (Konuşmada akıcılık), Pronunciation (Telaffuz), Spelling (imla), Vocabulary (kelime bilgisi) ve Written discourse (Yazılı söylem) gibi alt beceriler de 10-90 arasında puanlanır. Bu puanlar da sınav puanınız hesaplanırken ortalamaya dahil edilir. 

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

Yukarıdaki örnekte adayın PTE sınav puanı OVERALL CSORE: 61 dir. Ayrıca tüm bölümlerden aldığı puanlar da detaylı bir şekilde sınav sonuç belgesinde verilmiştir.

 

SORUYU YARIM YAPSANIZ DA PUAN ALABİLİRSİNİZ.

PTE sınavında sadece writing ve speaking bölümlerinde değil reading ve listening bölümlerinde de bir çok soruda derecelendirmeli puanlama sistemi uygulanır. bu sistem sayesinde birçok soruda yarım puan da alabiliyorsunuz.

Örneğin 3 puanlık bir soru var ve 3 doğru şıkkı işaretlememiz isteniyor. 3 doğru şıktan 2’sini doğru işaretlerseniz 2 puan alıyorsunuz. 2 şıkkı doğru işaretleyip 1'ini yanlış işaretlerseniz 1 puan alıyorsunuz.  Bundan dolayı sorulara mutlaka cevap vermekte fayda var.

 

 

 

 


pte skor tablosu

pte puanlama anahtarı

pte puanı nasıl hesaplanır?

pte skor hesaplama tablosu

pte speaking puanlama kriterleri

pte speaking puanlama tablosu

pte writing puanlama kriterleri

pte writing puanlama tablosu

pte score table

pte band score
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

pte Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!