PTE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Adım adım resimli başvuru kılavuzu
  • PTE Academic
  • 03.06.2019

PTE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Adım adım resimli başvuru kılavuzu

PTE SINAVI NEDİR?

PTE Akademik (Pearson Test of English Academic) bilgisayar tabanlı akademik İngilizce sınavıdır. Dünya çapında pek çok ülkede geçerliliği vardır. PTE sınavı, dil eğitimi konusundaki köklü şirketlerden biri olan Pearson tarafından geliştirilmiştir.

PTE sınavı TOEFL ve IELTS sınavlarına bir rakip olarak düşünülebilir. Tıpkı bu sınavlar gibi 4 temel beceri ölçülür. Sınav yaklaşık 3 saat süren tek oturum şekline yapılır. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme soruları sorulur. 

Sınav akademik bir sınavdır ve tamamen bilgisayar başında yapılır. Kendine has soru stilleri olan ve doğru strateji ve teknikle hazırlanıldığında kısa sürede TOEFL ve IELTS sınavlarına göre daha yüksek skorların alınabildiği bir sınavdır. Ayrıca sınavında değerlendirilmesi de sanal zeka tabanlı bir yazılım tarafından yapılır. Bundan dolayı sınav sonuçları daha erken açıklanır. 2-5 gün içerisinde sınav sonucunuz açıklanacaktır.

PTE sınavının ülkemizde YDS denkliği bulunmaktadır. Dolayısıyla YDS'de başarılı olamayan ya da YDS sınav takviminden önce dil puanına ihtiyacı olan adaylar için ciddi bir alternatiftir. Özellikle üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıflarında başarılı sayılabilmek için bir çok üniversite öğrencisi PTE sınavına girmektedir. Evet  ülkemizdeki hemen hemen tüm üniversiteler hazırlık sınıfı muafiyeti için PTE sınavını kabul etmektedir.

YDS'ye ciddi bir alternatif olmasına rağmen birçok öğrencinin PTE sınavı hakkında gerekli bilgiye sahip olmadığını ve sınavdan son anda haberdar olduklarını gözlemliyoruz. Ülkemizde profesyonel PTE eğitimi bulmak çok zor olduğu gibi sınav kayıt ve başvuru konularında da çok fazla kaynak bulunmuyor. Öğrencilerimizden gelen yoğun talep üzerine sizler için PTE SINAVINA BAŞVURU KLAVUZU hazırladık. Adım adım sınava nasıl başvurulur? sizler için derledik.

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

PTE SINAV BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

1. Öncelikle https://tr.pearson.com/tr/pte-academic/sinava-kayit.html adresine giriş yapıyoruz. [ Hesap Oluştur ] bölümünden Pearson kullanıcı hesabımızı oluşturuyoruz. Daha önce oluşturulmuş bir hesabımız varsa  [ Giriş Yap ] bölümünden giriş yapıyoruz.

PTE hesap oluşturma

2. Öncelikle karşımıza gelen İngilizce sözleşme metnini en alta kadar indirip [ I have read and agree to the above terms. ] kısmını tik işaretiyle işaretleyip [ I Agree ] butonuna tıklıyoruz.

3. Başvuru formu 4 bölümden oluşuyor. Birinci bölüm kişisel bilgiler bölümü. Bölümün en başında  Do you know your PTE ID? kısmında PTE ID numaranızı bilip bilmediğinizi soruyor. İlk defa kaydolduğumuz için No, I do not know my PTE ID. kısmını seçerek devam ediyoruz. Daha sonra sırasıyla

  • Adınızı (First Name / Given Name:)
  • Kimlikte iki adınız varsa ikinci adınızı Middle Names kısmına giriyorsunuz.
  • Soyadınızı (Last Name / Surname / Family Name:)
  • Doğum tarihinizi (Date of Birth:)
  • e-posta adresinizi (e-mail) giriyorsunuz. 

Title ve Suffix bölümlerini boş bırakıyoruz. Sayfanın altındaki  [ NEXT ] butonuna tıklayarak ikinci bölüme geçiyoruz.

ÖNEMLİ  Başvuru formunun hiçbir kısmında ç, ş, ü, ğ, ı, ö gibi Türkçe karakterleri kullanmıyoruz.  Formu küçük harflerle doldurabiliriz. İngilizcede İ (Büyük İ) harfi yoktur. Büyük harfla yazacaksanız i harfini I (Büyük I) şeklinde yazmalısınız. Tüm formu küçük harflerle doldurursanız böyle bir sıkıntı yaşamazsınız. ÖRN: Adınız soyadınız Ömür ÖZTÜRK ise omur ozturk şeklinde yazmalısınız.

4. Başvuru formunun ikinci bölümü iletişim bilgileri bölümüdür. Address Type kısımında ev ya da iş yeri adresi olarak seçimimizi yapıyoruz. İkamet edilen ülke bölümünden Turkey seçiyoruz. Adres alanı 3 bölümden oluşur. Address 1 kısmından adresimizi yazmaya başlıyoruz. Alan yetmezse Address 2 ve Address 3 bölümlerinden devam ediyoruz. Bu bölümde de Türkçe karakter kullanmıyoruz.  Posta kodu, İl ve Telefon numaralarını girdikten sonra 3. bölüme geçiyoruz.

5. Başvuru formunun üçüncü bölümünde sırasıyla Vatandaşı olduğumuz ülkeyi, doğduğumuz ülkeyi, doğduğumuz ili ve cinsiyetimizi seçerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

6. Başvuru forumunun son adımı kullanıcı adı ve şifrenin belirlendiği kısımdır. Bu aşamadan sonra PTE Academic üyeliğimizi gerçekleştireceğiz.

Username kısmından kendimize daha önce alınmamış bir kullanıcı adı belirliyoruz. Kullanıcı adımız Türkçe karakter içermemeli ve en az 6 karakterden oluşmalıdır. Harf ve rakamları birlikte kullanabilirsiniz.

Password kısmından şifremizi belirliyoruz. Şifremiz Türkçe karakter içermemeli ve en az 8 karakter olmalıdır. Mutlaka harf ve rakamlar birlikte kullanılmalıdır. Ayrıca hem büyük harf hem küçük harf içermelidir.

Confirm password kısmına şifremizi tekrar yazıyoruz.

Security Questions bölümünde 2 adet güvenlik sorusu bulunuyor. Bu sorulardan dilediklerinizi seçerek cevaplarınızı yazmalısınız. Türkçe karakter kullanmıyoruz. Verdiğiniz cevapları bir yere not etmenizi tavsiye ederiz.

Finish butonuna tıklayarak üyeliğimizi oluşturuyoruz.

7- TEBRİKLER! üyelik işlemlerini tamamladınız. Artık sınava başvuru işlemlerine geçebilirsiniz.  Exam Catalogue kısmındaki PTE-A başlığına tıklayarak başvuru bölümüne geçiyoruz.

8- Başvuru ekranının birinci bölümünde sınav ismi ve ücretini görüyoruz. Schedule this exam butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

9-  Bu bölümde gizlilik, güvenlik, bilgi paylaşımı gibi konularda skullanıcıdan onay alındığı ve kullanıcının sınava başvuruyla ilgili kişisel tercihlerinin alındığı bölümdür. Sınava hangi amaçla giriyorsunuz? hangi dili konuşıyorsunuz? Sınav sonucunu hangi alanda kullanacaksınız? gibi sorular soruluyor. Aşağıda sunulan görsele göre gerekli yerleri doldurup bir sonraki bölüme geçiyoruz.

10- Bu bölümde sınav merkezini seçiyoruz. Sınava girmeyi düşündüğümüz ili yazarak  SEARCH butonuna basıyoruz. Girdiğimiz ile en yakın sınav merkezleri listeleniyor. En fazla 3 sınav merkezini seçerek bir sonraki adıma geçiyoruz. PTE Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Kayseri, Denizli, Diyarbakır, Erzurum gibi illerde yapılmaktadır.

11-  Bu bölümden sınava gireceğiniz sınav merkezini, sınava gireceğiniz ayı, sınav tarihini seçiyorsunuz. Sınavın yapıldığı ve boş kontenjan olan günlerden dilediğinizi seçebilirsiniz. 

ÖNEMLİ >  PTE sınavı kontenjanlı bir sınavdır. Sınav başvurunuzu son günlere bırakmayınız. Kontenjanlar bazı dönemlerde hızla dolmaktadır. Ayrıca sınav başvurunuzu son 2 gün yaparsanız daha fazla sınav ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

12- Sınav gününü ve saatini seçiyoruz.

12- ÖDEME EKRANINDAN ÖNCE SON KONTROLLER!

Bu bölümde ödemeye geçmeden önce sınav yeri, tarihi gibi bilgileri kontrol ediyoruz ve gerekirse değiştirebiliyoruz. Bilgilerimiz doğru ise PROCEED TO CHECKOUT butonuna tıklayarak ödeme ekranına geçiyoruz.

13- Kişisel bilgilerimiz ve iletişim bilgilerimizi kontrol ediyor ve NEXT butonuna basıyoruz.

14- Sayfanın alt kısmından sözleşmeyi kabul ediyor ve NEXT butonuna tıklıyoruz.

15- ÖDEME ZAMANI!

ÖNEMLİ > PTE sadece kredi kartıyla ödeme kabul eder. Banka kartıyla ödeme yapmayı denerseniz PTE hesabınıza bloke koyulur. Hesabınıza giriş yapamazsınız. Canlı destek hattından hesabınızı açtırmanız gerekecektir.

Kredi kartı bilgilerimizi girerek ödemeyi tamamlıyoruz. 

TEBRİKLER! PTE SINAV BAŞVURUNUZU TAMAMLADINIZ. BAŞVURUNUZLA İLGİLİ BİLGİLER E-POSTA ADRESİNİZE GÖNDERİLECEKTİR.

PTE Academic ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

pte Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.