PTE ACADEMIC, TOEFL ve IELTS KARŞILAŞTIRMASI (Ayrıntılı Analiz)

PTE ACADEMIC, TOEFL ve IELTS KARŞILAŞTIRMASI (Ayrıntılı Analiz)

PTE ACADEMIC, TOEFL ve IELTS KARŞILAŞTIRMASI (Ayrıntılı Analiz)

PTE ACADEMIC, TOEFL ve IELTS KARŞILAŞTIRMASI (Ayrıntılı Analiz)

Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınav sonucuna ihtiyacınız varsa karşınıza çıkan ilk sınavlar IELTS ve TOEFL sınavları olacaktır. Bu iki sınav birçok ülke tarafından kabul gören uluslararası geçerliliği en yüksek sınavlardır. IELTS Birleşik Krallık, TOEFL ise ABD merkezli bir sınavdır. Birçok ülke eğitim, iş başvurusu, göçmenlik gibi konularda bu sınavları kabul eder.

 

Peki bu iki sınav alternatifsiz mi? Tabiki değil. Pek çok kişi tarafından bilinmeyen ya da çok geç haberdar olunan PTE ACADEMIC sınavı bu iki sınav karşısında ciddi bir alternatif olarak duruyor. PTE ACADEMIC (Pearson Test of English Academic) bilgisayar tabanlı yeni bir uluslararası akademik İngilizce sınavıdır. Dünya çapında pek çok ülkede geçerliliği vardır. Ülkemizde de YDS denkliği bulunan PTE ACADEMIC sınavı birçok kurum tarafından kabul edilmektedir. Dilerseniz PTE ACADEMIC sınavını IELTS ve TOEFL sınavlarıyla karşılaştırarak ayrıntılı bir şekilde analiz edelim.

 

PTE ACADEMIC SINAVI NEDİR?

PTE Academic (Pearson Test of English Academic) bilgisayar tabanlı yeni bir uluslararası akademik İngilizce sınavıdır. Dünya çapında pek çok ülkede geçerliliği vardır. PTE sınavı, dil eğitimi konusundaki köklü şirketlerden biri olan Pearson tarafından geliştirilmiştir.

PTE sınavı TOEFL ve IELTS sınavlarına alternatif olarak düşünülebilir. Tıpkı bu sınavlar gibi 4 temel beceri ölçülür. Sınav yaklaşık 3 saat süren tek oturum şekline bilgisayar başında gerçekleştirilir. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme soruları sorulur. Tamamen bilgisayar tabanlı olduğu için sınav merkezinde yer varsa bir gün önce bile kayıt yapabilir ve sınav sonuçlarınıza 5 iş günü içinde ulaşabilirsiniz.

Sınav akademik bir sınavdır ve tamamen bilgisayar başında yapılır. Kendine has soru stilleri olan ve doğru strateji ve teknikle hazırlanıldığında kısa sürede TOEFL ve IELTS sınavlarına göre daha yüksek skorların alınabildiği bir sınavdır.

Yaklaşık 2.5 saatle 3 saat arasında süren PTE Academic sınavında  10-90 arasında bir puan alırsınız.

Özellikle İstanbul’da hemen hemen her gün gerçekleştirilen bir sınavdır. Bu açıdan sınava istediğiniz zaman girebilir ve 2 gün içerisinde sınav sonucunuza ulaşabilirsiniz.

Sınavın değerlendirilmesi sanal zeka tabanlı bir yazılım tarafından yapılır. Bundan dolayı sınav sonuçları TOEFL ve IELTS sınavlarına göre daha erken açıklanır. Resmi olarak 2-5 gün içerisinde sınav sonuçlarınızın açıklanacağı söylense de çoğunlukla 2 gün içerisinde sınav sonucunuza ulaşırsınız.

Kayıt ve sonuçlara ulaşmanın hızlı olması sebebiyle, TOEFL ya da IELTS'se giremeyen ya da girip de istedikleri puanı alamayan adaylar PTE sınavına yönelebilirler.

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

KOLAY SORU TİPLERİ DAHA FAZLA

PTE Academic sınavı da tıpkı TOEFL ve IELTS sınavlarında olduğu gibi okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini ölçer. Bu 4 beceriden de sorular sorulur. Bu 3 sınavın da soru tipleri birbirinden farklı olsa da temelde bu 4 beceriyle ilgili İngilizce seviyenizi ölçerler.

PTE sınavında diğer sınavlara oranla daha fazla soru tipi vardır ve bu soru tiplerinin bazıları oldukça kolaydır. Özellik düşük puan hedefleyen kullanıcılar için PTE sınavı çok daha avantajlı olabilir. Sadece kolay soru tiplerini cevaplayarak hedeflenen skora ulaşılabilir.

 

ÖRNEKLER

 

Listening (Dinleme)

Sınavın bu bölümde eksik kelimeyi seçme, yanlış kelimeyi seçme, boşluk doldurma gibi kolay soru tipleri bulunuyor. Bu bölümde sadece dikkatli bir şekilde dinlemeniz yeterli.

 

Speaking (Konuşma)

Read aloud (Sesli okuma) : Ekranda gördüğünüz cümleye bakarak sesli okumanız isteniyor. TOEFL ve IELTS Speaking bölümleri düşünüldüğünde oldukça kolay bir soru tipi olduğunu görüyoruz.

Kısa sorulara cevap verme (Answer Short Question): Sorulan kısa sorulara sadece bir veya birkaç kelimeyle cevap veriyorsunuz. Örneğin soruda size telefonun tarifini yapıyor ve sizden cevabı istiyor. Cevap olarak “telephone” demeniz yeterli.

 

Writing (Yazma)

Yazılı metni özetleme (Summarize Written Text): IELTS, TOEFL ve PTE sınavlarının writing bölümlerinde ikişer soru vardır. PTE sınavının birinci sorusu diğerlerine oranla oldukça kolaydır. Bu bölümde yaklaşık 300 kelimeden oluşan bir paragraf verilir ve bu paragrafı sadece 1 cümleyle özetlemeniz istenir.

 

Reading (Okuma)

Bu bölümde boşluk doldurma, paragraf sıralama gibi oldukça kolay soru tipleri bulunuyor. Boşluk doldurma bölümünde boşluğa gelebilecek kelimeler aşağıda listeleniyor.

 

HER GÜN SINAV - 2 GÜN SONRA SONUÇ

PTE sınavı özellikle İstanbul’da hemen hemen her gün gerçekleştirilen bir sınav. Sınav sonucunuz da 2-5 gün arasında hemen açıklanıyor. Hatta birçok kişinin sınavı 2 gün içerisinde açıklanıyor Süresi daralan, diğer sınavlarda sınav günü bulamayan öğrencilerimiz için ciddi bir seçenek bu açıdan.

 

SANAL ZEKA TABANLI DEĞERLENDİRME SİSTEMİ İLE SORUYU YARIM YAPSANIZ DAHİ PUAN ALABİLİYORSUNUZ.

PTE sınavının değerlendirilmesi sanal zeka tabanlı bir yazılım tarafından yapılmaktadır. Evet yanlış duymadınız. Değerlendirme sanal zeka tabanlı bir sistem tarafından yapılıyor. Bu bir avantaj mıdır yoksa dezavantaj mı? Bunu bilemiyoruz. Ama sınavda çoktan seçmeli sorular başta olmak üzere birçok soruda yarım puan da alabiliyorsunuz. Örneğin 3 puanlık bir soruda 3 doğru şıktan 2’sini doğru işaretlerseniz 2 puan alıyorsunuz. Bu açıdan düşünüldüğünde PTE sınavının değerlendirme aşaması daha avantajlı gibi. Özellikle IELTS sınavında bir harf dahi yanlış yazsanız cevabınız yanlış kabul ediliyor ve o sorudan hiç puan alamıyorsunuz.

 

PTE SINAVI IELTS VE TOEFL SINAVLARINA GÖRE ÇOK MU KOLAY?

Bu sınavların üçü de kolay sınavlar değiller. Öncelikle bunu netleştirelim. PTE sınavı da akademik bir sınavdır ve TOEFL ve IELTS sınavları ayarındadır. Ülkemizde YDS denkliği bulunan, ODTU, ITU gibi birçok prestijli üniversite tarafından hazırlık sınavlarının yerine kabul edilen bir sınavdır. Dolayısıyla bu sınavın çok kolay bir sınav olduğunu söyleyemeyiz. Fakat doğru strateji ve tekniklerle hazırlanıldığında kısa sürelerde diğer sınavlara göre daha yüksek skorların alınabildiği bir sınavdır. IELTS ve TOEFL sınavlarında başarılı olamayan ya da bu sınavları düşünmeyen adayların kesinlikle alternatif olarak düşünebileceği bir sınav.

 

ÖZETLE

PTE, TOEFL ve IELTS sınavları uluslararası geçerliliği olan ve birçok ülke ve kurum tarafından kabul edilen sınavlar. PTE sınavı diğerlerine göre daha az bilinse de bu sınavında geçerliliği oldukça yüksek. TOEFL ve IELTS sınavlarıyla başı dertte olanlar ve başka alternatif araştırmaya başlayanlar için güzel bir seçenek olabilir. Hemen hemen her gün sınav tarihinin olması, sınavdan 2 gün sonra sonuçların açıklanması, diğer sınavlara oranla nispeten kolay soru tiplerinin olması avantajları olarak sayabiliriz. Ayrıca ülkemizde YDS denkliğinin de bulunması büyük bir avantaj.  

Ülkemizde özellikle üniversitelerin hazırlık sınıflarında yapılan sınavlarda başarısız olan, hazırlık atlamak isteyen öğrencilerimizin sıklıkla PTE sınavını denediğiniz görüyoruz. Üzülerek ifade etmeliyiz ki öğrencilerimizin bu sınavdan çok geç haberi oluyor. Çok kısa sürelerde hedeflerine ulaşmaya çalışıyorlar. Her ne kadar kısa süreli çalışmalarla da bu sınavda belli bir skora ulaşılabilse de iyi bir puan için programlı ve sistemli bir çalışma gerekiyor. Tıpkı IELTS ve TOEFL sınavlarında olduğu gibi bu sınava tamamen PTE’ye yönelik profesyonel eğitim içerikleriyle hazırlanmak gerekiyor.

Başarılar…

 


BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ

 

1 Aylık Çalışmayla İngilizce Hazırlık Atlamak Mümkün mü?

PTE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Adım adım resimli başvuru kılavuzu

IELTS Mİ TOEFL MI? - IELTS vs TOEFL DETAYLI KARŞILAŞTIRMA

 

 
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

pte Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!