PTE Read Aloud soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler

PTE Read Aloud soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler

PTE Read Aloud soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler

PTE Read Aloud soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler

PTE Sınavında Read Aloud soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler.

Mikrofon açılmadan önce size 30 ile 40 saniye süre verilecektir. Bu süreyi metni anlamak adına kullanmalısınız. Bu esnada zor kelimleri belirlemeli ve telaffuzlarını yapmalısınız. Ayrıca ses tonunuzu nerede yükseltip nerede düşüreceğinizi kararlaştırmalısınız.

 

Taktik 1 : Metni gözden geçir

Metni olabildiğinizce hızlıca gözden geçirin ve metne aşina olmaya çalışın.

 

Taktik 2 : Metni Noktalama İşaretlerine Göre Ayırın

Konuşmaya başlamadan önce metni noktalama işaretlerine göre ayırmaya çalışın. Duraklama için noktalar ve virgüller olası yerlerdir ancak bazen uzun cümleler varsa onları bağlaçlara göre ayırabilirsiniz.

 

Taktik 3 : Vurgu İçin Kelime Seçin.

PTE Read Aloud kısmı için vurgu önemli bir yer tutar. Normalde günlük konuşmamızda önemli olan kelimleri vurgularız. Burada metinde önemli olan ya da bilgi taşıyan 3-5 kelime seçin ve vurgulayın. Önemli kelimeleri bulmak için çok vakit harcamayın. Gözünüze ilişen anahtar kelimleri kullanın. Bu da size metinde hangi kısımların daha önemli olduğunu anladığınızı ve bunu başkalarına aktarabildiğinizi göstermektedir.

 

Taktik 4 : Sesinizi Kontrol Edin.

Mikrofon açılmadan önce sesinizi kullanınız. Bir kaç kelimeyi yüksek sesle okuyunuz. Böylece mikrofon açıldığında hemen konuşabilirsiniz. Bu size kayıt yaparken hız ve kolaylık sağlayacaktır.

 

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

Taktik 5 : Hemen Konuşmaya Başlayın.

Ekranda bir ses duyacaksınız ve kayıt başladığını anlayacaksınız. Böylelikle hemen konuşmaya başlamalısınız. Hiç tereddüt etmeyin ve hemen konuşmaya başlayın. Zamanınızı metne göre uygun bir şekilde kullanmaya çalışın.

 

Taktik 6 : Konuşurken Duraksamayın.

Metni okurken duraksamaktan kaçınınız. Konuşurken hata yaptığınızı düşünürseniz ve ya bilmediğiniz zor kelimeler bile olsa duraksamadan devam ediniz. Sistem 3 saniyeden fazla sessiz kalırsanız mikrofonu kapatıp kaydı durduracak. Bu da cevabınızın eksik kayıt olmasına sebep olacaktır.

 

Taktik 7 : Tonlamaya Özen Gösterin.

İngilizcede tonlama çok önemlidir. Sesinizi doğru yerlerde yükseltin ve alçaltın. Aksi halde robotik bir ses kaydı oluşturmuş olursunuz. Cümleye başlarken sesinizi yükseltiniz, aynı şekilde cümleyi bitirirken sesinizi alçaltınız. Metinde virgüller ile ayrılmış kelimeler ve ya kelime grupları varsa her kelimeyi okurken sesinizi yükseltmelisiniz.

 

Taktik 8 : Konuşma Hızınızı ayarlayın.

Metni okumaya başlamadan önce hızınızı ayarlayın. Sizin için hızlı mı yoksa yavaş mı konuşmanız gerektiğine karar veririn. Lakin çok hızlı okumak ya da çok okuma sorun oluşturabilir. Bu yüzden sınava girmeden önce sizin için doğru hıza karar vermelisiniz. Farklı hızlarda konuşmayı deneyin sizin için en uyun takılmadan akıcı bir şekilde konuşmanızı sağlayan hıza karar verin.

 

Taktik 9 : Konuşma Bitince Diğer Soruya Geçiniz.

Metni okumaya verilen zamandan önce tamamlarsanız, hemen diğer soruya geçin butonuna tıklayınız yani ekrandaki zamanlayıcının bitmesini beklemenize gerek yok. Bu size, sistemin konuşmadan sonra gereksiz ve ya boş kayıt yapmasını engeleyecektir.

 

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

pte Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!