SABANCI ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMA - 2021

SABANCI ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMA - 2021

SABANCI ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMA - 2021

SABANCI ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMA - 2021

Sabancı Üniversitesi hazırlık sınıflarında başarısız olan ya da hazırlık sınıfını hiç okumadan muaf olmak isteyen öğrencilerimizin önünde birçok seçenek bulunuyor. İlk seçenek tabiki üniversitenin kendi yaptığı İngilizce Dil Ölçme Sınavı (ELAE) dır. Bu sınav haricinde üniversite tarafındnan kabul edilen diğer sınavları da makalemizin devamında göreceksiniz.

 

SABANCI ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE DİL ÖLÇME SINAVI (ELAE)

ELAE, Sabancı Üniversitesi'ne yerleştirilen öğrencilerin lisans/lisansüstü programlarında başarılı olabilmeleri için gerekli olan akademik yetilere ve İngilizce düzeyine sahip olduklarını ölçmek amacıyla Diller okulu tarafından verilen bir yeterlilik sınavıdır.

Sabancı Üniveristesine kabul edilmiş, Üniversitece eşdeğerliliği kabul edilen ulusal ve/veya uluslararası yabancı dil sınavlarının birinden yine Üniversitece belirlenen düzeyde başarılı olduğunu belgeleyen öğrenciler hariç tüm yeni öğrenciler kayıt oldukları akademik yılın başındaki ELAE sınavını almakla yükümlüdürler. Sınavdan geçer not alabilen öğrenciler doğrudan Birinci Yıl derslerine başlarlar.

ELAE yılda dört kez düzenlenmektedir:

1. Akademik yıl başlamadan önce (Eylül'de)

2. Sadece İngilizce yeterlilik belgesi eksikliği nedeniyle özel öğrenci statüsünde öğrenim gören lisansüstü öğrencilerine yönelik olarak (Aralık'ta)

3. Akademik yıl ortasında (Ocak'ta)

4. Akademik yılın sonunda (Temmuz'da)

 

Sabancı ELAE 2 aşamadan oluşur. 

SABANCI ÜNİVERSİTESİ ELAE SINAVI 1. AŞAMA

Birinci aşama sınavı 3 bölümden oluşmaktadır.

Dil Bilgisi; 40 soru ve 3 bölümden oluşmaktadır.

Kelime Bilgisi;Toplam 20 dk ve iki bölümden oluşmaktadır.

Yazma; Toplam 30 dakikadır. Verilen konuyla ilgili 250-300 kelimelik kompozisyon yazmanız istenir.

 

SABANCI ÜNİVERSİTESİ ELAE SINAVI 2. AŞAMA

3 bölümden oluşmaktadır. Öğrencilerin başarılı sayılabilmeleri için 70 puan almaları gerekmektedir.

Yazma (Writing) Bölümü

Dinleme (Listening) Bölümü

Okuma (Reading) Bölümü

NOT: ELAE sınavında speaking bölümü bulunmaz.

 

SABANCI ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK ATLAMADA KABUL EDİLEN DİĞER SINAVLAR

Sabancı Üniversitesi kendi yaptığı ELAE sınavı haricinde başka sınavları da kabul etmektedir. Bu sınavlar PTE Academic, TOEFL IBT, IELTS, CPE ve CAE, YDS sınavlarıdır. Aşağıdaki tabloda kabul edilen minimum puanları görebilirsiniz.

Sınavlar* Geçerlilik Süreleri Kabul Edilen En Az Puan
PTE Akademik 2 yıl 60 (Her bölümden en az 59 puan alınmalı)
TOEFL IBT 2 yıl 80 

(MyBest kabul edilememektedir)

CAE 3 yıl C
CPE 3 yıl C
YDS 5 yıl 90
ELAE (2. Aşama) 2 yıl 65

 

Hangisi Daha Avantajlı? ELAE - TOEFL IBT  - PTE ACADEMIC - YDS

Sabancı Üniversitesi hazırlık atlama sürecinde öğrencilerin ilk tericihi genellikle üniversitenin kendi sınavı ELAE oluyor. Fakat bu sınavdan başarısız olan öğrenci sayısı oldukça fazla. Dolayısıyla alternatifler araştırılıyor. Alternatifler arasında en tanıdık olan YDS. Sadece okuma, gramer ve kelime bilgisini ölçen bir sınav. Konuşma, dinleme, yazma becerileri ölçülmüyor. Kulağa hoş gelse de minimum 90 puan almanız gerekiyor. Bu gerçekten çok yüksek bir puan. Bir de YDS sınav formatıyla barışık olamayanları katarsak alternatif araştırmaya devam edebiliriz.

PTE ve TOEFL sınavlarıyla devam edelim. Her şeyden önce bu 2 sınav da çantada keklik kolay sınavlar değil. Bir birine göre zorluk derecelerinde de küçük farklılıklar var. TOEFL sınavı nispeten daha fazla bilinen bir sınav. Bu sınavın yanında daha az bilinen ve öğrencilerin genellikle son anda haberdar olduğu bir de PTE sınavı bulunuyor. PTE sınavının TOEFL sınavına göre çeşitli avantajları var. Hemen hemen her gün sınav tarihi bulunuyor. Sınavdan hemen sonra 2-5 gün içerisinde sınav sonucunuz açıklanıyor. Diğer sınavlara oranla daha kolay soru tipleri de bulunuyor. Sabancı Üniversitesi hazrılık atlamayı düşünen ve ELAE sınavında hedefine ulaşamamış öğrencilerimiz PTE Academiz sınavını kesinlikle denemeliler.

 

PTE ACADEMIC

PTE (Pearson Test of English Academic) birçok ülke tarafından kabul gören, ülkemizde YDS denkliği bulunan okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinden soruların sorulduğu bilgisayar tabanlı bir sınavdır. Sınava bilgisayar başında girersiniz hatta sınav değerlendirmesi sanal zeka tabanlı bir bilgisayar yazılımı sayesinde gerçekleştirilir. Sabancı Üniversitesi PTE sınavını İngilizce hazırlık atlama için kabul ediyor. PTE sınavından aldığını puanı hem hazırlık atlamada hem de 2 yıl boyunca YDS’nin geçtiği her yerde kullanabiliyorsunuz.

PTE birçok üniversite tarafından kabul gören akademik bir sınavdır. Kesinlikle çok kolay bir sınav değildir. Fakat doğru strateji ve tekniklerle tamamen PTE soru formatına göre hazırlanırsanız TOEFL, IELTS sınavlarına oranla daha kısa sürelerde hedeflediğiniz puana ulaşma şansını bulabilirsiniz. TOEFL, IETLS gibi sınavlara oranla nispeten biraz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

PTE sınavının en önemli avantajlarında biri de özellikle İstanbul'da hemen hemen her gün yapılması ve sınav sonucunun 2-5 gün içerisinde açıklanmasıdır. özellikle İstanbul’da hemen hemen her gün gerçekleştirilen bir sınav. Sınava hazrılanmak için çok kısa süreniz varsa ve sınav tarihi bulmakta zorlanıyorsanız PTE Academic tam size göre.

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

 

PTE ACADEMIC, TOEFL ve IELTS KARŞILAŞTIRMASI (Ayrıntılı Analiz)
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

pte Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!