PTE Describe Image soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler.
  • PTE Academic
  • 14.07.2022

PTE Describe Image soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler.

PTE Describe Image soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler.

Bu soru tipinde size verilen resmi yorumlamanız beklenmektedir. PTE Speaking sınavında bu soru tipinden 3-4 adet soru çıkmaktadır. Soru karşınıza çıkar çıkmaz size 25 saniye verilecek ve daha sonra 40 saniye içinde resimle ilgili konuşma yapmanız istenecek.

 

Taktik 1 : Resmin Türünü Belirle.

İlk olarak soruda verilen resmin türünü belirleyiniz. Resmi türünü doğru bir şekilde anlayamazsanız, doğru bir şekilde cevaplayamazsınız. Örneğin resim bir grafikse; önce türüne karar verin ve daha sonra ne hakkında olduğunu bulun.

Taktik 2 : Resimlerdeki Önemli Noktaları Bul.

Soru karşınıza çıktıktan sonra resme odaklanmak için 25 saniyeniz olacak. Bu sürede resimdeki önemli noktalara dikkat etmelisiniz. Bu incelemeyi yaparken ufak notlar alabilirsiniz. Kayıt başladığı zaman resmi alamak için vaktiniz olmayacaktır. Cümlelerinizi kafanızda akıcı bir şekilde oluşturmaya çalışın. Resimde yakaladığınız anahtar kelimeleri konuşma sırasında ifade etmelisiniz.

Taktik 3 : Sıralamaya Dikkat Edin.

Resimde belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri hangi sırayla ifade edeceğinizi karar verip, bu sıralama ile devam etmelisiniz. Bahsettiklerinizin bir önceki konuyla alakalı olması ve doğal bir konuşma akışı sergilemeniz burada çok önemlidir.

Taktik 4 : Resimle Alakalı Bir Giriş Cümlesiyle başlayınız.

Resimde anlatılmak istenenle ilgili, bir giriş veya tanıtım cümlesi ile başlayınız konuşmanıza. Yani bir konuşmada dinleyicileri duyacakları konuya hazırlamak gibi düşünebilirsiniz bunu.

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

Taktik 5 : Tüm Ayrıntılara Değil Önemli Noktalara Değinin.

Resimle alakalı konuşurken tabii ki bir çok nokta olacaktır ve bunları 40 saniye gibi bir sürede ifade etmemiz kolay olmayacaktır. Bundan dolayı resimdeki önemli noktaları yükselişleri, alçalışları, büyüklüğü, küçüklüğü gibi özellikle grafiklerle bunlara dikkat etmenizi ve bu konulara değinmenizi tavsiye ederim.

Taktik 6 : Benzer Özellikleri Gruplandırınız

Örneğin resimde aynı değerleri ya da yakın değerlere sahip özellikler varsa bunların hepsini tek tek söylemektense gruplayarak söyleyebilirsiniz.

Taktik 7 : Bir Sonuca Varmalısınız.

Nasıl bir girişle başlamanız gerekiyorsa, aynı şekilde cevabınızı da bir sonuçla bitirmelisiniz. Bu kısımda resmin ana noktasını bir şekilde yineleyebilirsiniz.

 

PTE Academic ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

pte Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.