PTE Reading Reorder Paragraphs soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler
  • PTE Academic
  • 31.07.2022

PTE Reading Reorder Paragraphs soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler

PTE Reading Reorder Paragraphs soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler.

Bu soru tipinde karışık olarak verilen bir paragrafı düzgün bir sıraya koymanız istenmektedir. PTE Reading sınavında, bu soru tipinden 2-3 adet soru çıkmaktadır.

Taktik 1 : İlk Önce Giriş Cümlesini Bul.

Bütün metni hızlıca okuyunuz ve ilk amacımız paragrafın giriş cümlesini bulmak olmalıdır.  Bu tür giriş cümleleri, tek başına bir anlam ifade edebilir, yani paragrafın ne hakkında olduğunu başka bir şeye ihtiyaç duymadan anlamamızı sağlar. Genellikle bu tür cümleler konuyu tanıtır veya bir tartışmayı başlatır.

Taktik 2 : Cümleler Arası İlişkileri Bulun.

Cümleler arası bağlantıları ifade eden özneleri, zamirleri, benzer kelimleri vb; yapılara çok dikkat edin. Çünkü bir cümleden sonra önceki cümle ile alakalı bir ipuçu olacaktır.

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

Taktik 3 : Zaman Uyumuna Dikkat Edin.

Şimdiki, geçmiş veya gelecekle ilgili veya fikirlerin geldiği sıraya bağlı ipuçlarına bakın. Her zaman orada olmayabilirler, ancak genellikle onları kolaylıkla görürsünüz.

Taktik 4 : Deneme ve Yanılma.

Giriş cümlesini belirleyerek başlayın, ardından bir sonrakini arayın. İşe yarayacağını düşündüğünüzü deneyin. Çalışmıyor gibi görünüyorsa, değiştirin. İşe yararsa, 3. cümleyi arayın. 1, 2 3 ve 4'ün güzel çalıştığını ancak 5'in hiçbir yere uymadığını görebilirsiniz. Bu durumda, her şeyi kontrol etmeniz gerekir. 5'in nereye sığabileceğini görün ve ardından yeniden cümleleri düzenleyin.

Taktik 5 : Özetten Detaya Git.

Bu çok önemli bir ipucu, bu yüzden bunu doğru anlayalım. Herhangi bir metni okursanız, belirli bir mantıksal kalıp ve sıra izler. Bir girişle başlayacak, sonra bir noktayı detaylandıracak ve daha sonra daha fazla ayrıntıya girecek. Düzgün yazılmış bir metinde asla önce ayrıntıları, sonra girişi göremezsiniz. Öyleyse bu paragraflarda aynı şeyi arayın. Önce biraz bilgi veren paragrafları koyun, bazı kavramları tanıtın ve sonra ayrıntılı olanları bulun.

Taktik 5 : Örnekler Önce gelmez.

Bazı paragraflar bilgi içerecek ve bazı paragraflar bu bilgiyi destekleyecek örnekler içerebilir. Örneklerin önce gelmeyeceğini söylemek mantıklı olacaktır.

PTE Academic ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

pte Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.