PTE Summarize Spoken Text soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler

PTE Summarize Spoken Text soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler

PTE Summarize Spoken Text soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler

PTE Summarize Spoken Text soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler

PTE Summarize Spoken Text  soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler.

Bu soru tipinde size bir ses kaydı dinletilecek ve daha sonra 10 dakika içinde dinlediğiniz ses kaydı ilgili 50-70 kelimeden oluşan bir özet yazmanız beklenmektedir. PTE Listening sınavında, bu soru tipinden 1-2 adet soru çıkmaktadır.

Taktik 1 : Dinlemeye Hazır Olun.

Ses kaydı başlamadan önce dinlemeye hazır olun tamamen ses kaydını odaklanın. Ses kaydını dinlerken ya not almalısınız ya da ekrandaki cevap alanına çeşitli notlar yazmalısınız. Bu notlar sayesinde daha sonra cevabınızı oluşturacaksınız.

Taktik 2 : İşe Yarar Notlar Alın.

PTE sınavında dinleme ile ilgili tüm soru tiplerine not almak gerçekten önemlidir. Not alırken dinlediğiniz ses kaydı ile ilgili işe yarar kaliteli notlar almalısınız. Çünkü daha sonra oluşturacağımız cevaplar bu aldığınız notlar çerçevesinde oluşacaktır özellikle Summarize Spoken Text soru tipinde aldığınız notların kalitesi vereceğiniz cevaplarla çok alakalı olacaktır.

Taktik 3 : Hemen Cevabı Yazmaya Başlama.

PTE sınavına hazırlananlar genellikle daha önce tecrübeleri yoksa, ses kaydını dinler dinlemez cevap vermeye başlarlar. Bu doğru bir taktik değildir. Öncelikle aldığınız notları bir gözden geçirmelisiniz bunlarla ilgili nasıl bir özet hazırlayabilirsiniz onu zihninizde kurgulamalısınız.

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

Taktik 4 : Sunulan Kelime Sınırına Uyun.

Genellikle bu soru tipinde 50 ila 70 kelimelik bir özet yazmanız beklenmektedir. Soruyor dikkatlice okuyun, soruda sizden kaç kelimelik bir özet istendiği verilecektir. Cevabımız kelime sınırının altında ise eklemeler veya örneklendirmeler yaparak bu sınıra yaklaştıran. Eğer cevabınız kelime sınırının üstünde ise bazı yerleri birleştirin veya çıkartmalar yapın.

Taktik 5 : Karmaşlık veya Gereksiz Cümlelerden Sakının.

Cümleleriniz doğası gereği akademik olmalı - düzgün bir şekilde bağlantılı olmalı ve yazım ve dilbilgisi hatalarından arındırılmış olmalıdır. Bu, onları belirsiz kelimelerle doldurmanız veya gereksiz yere uzun ve karmaşık hale getirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu sadece hata yapma olasılığını artıracaktır.

Taktik 6 : Sonunda Cevabınızı Gözden Geçirin.

Ses kaydını dinledikten sonra cevabınız oluşturabilmek için on dakikanız bulunmaktadır. Bu 10 dakikanın son 2 dakikasını cevabınızı gözden geçirmek üzere kullanmanızı tavsiye ederim. Bu 2 dakikada kelime sınırı kontrolü yapalım. Ayrıca yazım ve dil bilgisi gibi hatalara bakın. Tabii ki son olarakta cevabının uyumluluğuna dikkat edin.

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

pte Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!