PTE Summarize Written Text soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler
  • PTE Academic
  • 22.07.2022

PTE Summarize Written Text soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler

PTE Summarize Written Text  soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler.

Bu soru tipinde size 10 dakika içince size verilen metinle ilgili tek cümleli bir özet yazmanız beklenmektedir. PTE Writing sınavında, bu soru tipinden 1-2 adet soru çıkmaktadır.

Taktik 1 : Ana Temayı Anlayın.

Verilen metindeki ana temayı anlamak için metni hızlı bir  şekilde okuyunuz. Özeti yazmaya başlamadan önce metin hakkında genel bir bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Bu esnada önemli olduğunu düşündüğünü metnin ana fikirlerimi yansıtan notaları yerlerini belirleyebilirsiniz.

Taktik 2 : Ana Noktaları Cevabınıza Dahil Edin.

Metni ikinci kez detaylı bir şekilde okurken ana noktalarınızı özetinize dahil edin ve önemli noktalarını seçiniz. Bu önemli noktalar metnin ana teması ile ilgili olacaktır ve tema ile ilgili gerekli bilgileri sunacak.

Taktik 3 : Çok Uzun veya Kısa Cümle Yazmayın.

Cevabınızı verirken ortalama 30 ila 40 kelime arası bir özet yaz senin için daha faydalı olacaktır. Bildiğiniz üzere bu soru tipinde  sadece tek bir cümle yazmanız istenmektedir. Bundan dolayı yazacağınız cümle uzadıkça dilbilgisi ve yazım hataları açısından sıkıntılar ortaya çıkabilir.

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

Taktik 4 : Cümlenizi Doğru Bir Şekilde Kurun.

Sadece bir cümle yazacaksınız ve bu metindeki çeşitli kilit noktaları birleştiren karmaşık bir cümle olacak. Bu cümlenin farklı bölümleri arasındaki ilişkileri göstermek için doğru bağlaçları kullandığınızdan emin olun.

Taktik 5 : Metindeki Aynı Kelimeleri ve Cümleleri Kullanmayın.

Cümleleri ana metinden kopyalayabilir ve kendi cevabınızda kullanabilirsiniz. Ama cümleleri olduğum gibi alırsanız bu kabul edilmesi zor olacaktır. Kendi kelimelerinizle tekrardan yazmayı deneyin ve baktığınızda özgün olmasını sağlayın.

Taktik 6 : Tamamını Büyük Harflerle Yazmayın.

Cevabınızı yazarken tamamını kesinlikle büyük harfle yazmayın. Eğer tamamı büyük harfle yazarsanız muhtemelen puan alamayacaksınız. Buna cevap yazarken dikkat edin. Gerekli olduğunu düşündüğünüz yerde büyük harfleri kullanın. Ayrıca dilbilgisi ve kelime açısında cevabını gözden geçirin.

Taktik 7 : Özetinizi Detayları Eklemeyin.

Özetiniz yalnızca kilit noktaları içermelidir. Burası destekleyici ayrıntıların eklenebileceği bir yer değil. Zaten yazacak çok fazla kelimen yok. Dolayısıyla, örnekler, belirli sayılar vb. gibi şeyler eklediğinizi fark ederseniz, bu, ayrıntılara girdiğiniz gösterir. Bunları gözden geçirip çıkartabilirsiniz.

PTE Academic ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

pte Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.