PTE Write Essay soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler.
  • PTE Academic
  • 19.07.2022

PTE Write Essay soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler.

PTE Write Essay soru tipinde puanınızı yükseltmeniz için taktikler.

Bu soru tipinde size verilen konuyla ilgili bir essay yazmanız beklenmektedir. PTE Writing sınavında, bu soru tipinden 1-2 adet soru çıkmaktadır.

Taktik 1 : Essay’i hemen yazmaya başlamayın.

Soru karşınıza çıkar çıkmaz hemen yazmaya başlamayın. Bir çok sınava giren kişi, sınav heyecanından olsa gerek hemen Essay’i gördükten sonra yazmaya başlarlar. Bu şekilde yazmaya başlarsanız istenmeyen kötü sonuçlar elde edersiniz. Essay’i anlamak ve kafanızda bir plan hazırlamak için biraz zaman ayırın.

Taktik 2 : Essay Formatına Uygun Yazılmalıdır.

PTE Writing sınavında değerlendirme PTE kendi yazılımı yapmaktadır. Cevabınız hazırlarken essay formatına uygun şekilde; Bir giriş paragrafı daha sonra  fikrin tartışıldığı gelişme bölümü ve son olarak da bir sonuç paragrafı yazmalısınız. Bu formata uygun yazınızı yazarsanız değerlendirmede çok faydasını görürsünüz.

Taktik 3 : Essay’in Konusunu ve Sizden Ne Beklendiğini Net Bir Şekilde Anladığınızdan Emin Olun.

Bir dakika içinde essay konusunu ve bu konunun hangi yönü üzerine durmanız gerektiğini doğru bir şekilde karar verin. Genellikle essay konuları çok kapsamlıdır ve sizden o konunun belirli bir noktasına değinmeniz istenir. Fakat essay konusu hakkında geniş kapsamda yazmanız kötü olarak kabul edilebilir, önemli bir nokta seçip o alanda yazmanız daha verimli ve iyi puan elde etmenizi sağlar.

online PTE Eğitimi - uzmanpte.com %100 başarı garantisi

Taktik 4 : Hızlıca Essay’in Konusundaki Tarafınıza Karar Verin.

Essaylerin çoğu, belirli bir konu hakkında yazılır. Bu konunun avantajları, dezavantajları, artıları veya eksileri şeklinde fikirlerinizi ifade etmenizi gerekmektedir veya genel olarak görüşlerinizi ifade etmenizi istenmektedir. İlk birkaç dakika içinde hangi tarafı seçeceğinize karar vermelisiniz. Bunun gerçekten inandığınız taraf olması gerekmez. Sadece hakkında yazması kolay olan taraf olması daha mantıklı olacaktır. Genellikle bir essay’in her iki tarafına da değinmek daha mantıklıdır.

Taktik 5 : Aynı Noktayı Tekrar Tekrar Değinmeyin.

Her paragrafta belirli bir noktayı ele almalısınız. Sadece alanı doldurmayı ve kelime limitini karşılamayı düşünmeyin. Farklı noktalara değinerek farklı kelimeler, farklı cümleler kullanmalısınız.

Taktik 6 : Essay’de Tartıştığınız Konuları Yarım Bırakmayınız.

Bir paragrafta bir noktaya başladığınızda, onu tam olarak detaylandırdığınızdan emin olun. Bir noktayı tam olarak yazmadan başka bir noktaya atlamayın. Bu noktanın tüm yönlerini tartışın, eğer mümkünse örnekle detaylandırın.

Taktik 7 : Essay’de Akademik Dil Kullanın.

PTE akademik bir sınavdır. Yani, akademik ve resmi kurumlar için İngilizce yeteceğinizi ölçen bir sınavdır. Bu nedenle, bunu ifade edebileceğiniz bir dil kullanın. Argo kullanmayın, resmi olmayan yapılar kullanmayın!

PTE Academic ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

pte Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.